سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

«دزدمونا» استرالیایی در جشنواره تئاتر فجر

چهارشنبه 20 دی 1391 ، ساعت 13:37 - کد: 53673
نمایش «دزدمونا» نوشته جولانتا جوزکیویچ و کارگردانی آناتولی فروسین از کشور استرالیا در جشنواره تئاتر فجر اجرا می‌شود.

 به گزارش سه نسل به نقل از ستاد خبری سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش «دزدمونا» که به مدت 50 دقیقه اجرا می‌شود؛ کاری از گوه تئاتر کروپکاست، این گروه نمایش خود را با اقتباس از اُتللو نمایشنامه‌ای نمادین از ویلیام شکسپیر اجرا می‌کند که به مضامین عشق، دیوانگی و تباهی می‌پردازد. این نمایش گونه‌ای تصحیح شده و خیره‌کننده از اتللو است.

جولانتا جوزکیویچ تنها بازیگر و نویسنده نمایش، هنرمندی لهستانی است. وی مدرک فوق لیسانس در نمایشنامه‌نویسی و تئاتر دارد. وی گروه کاپکو را در سال 1997 در سیدنی راه اندازی کرد. او در این گروه عناصر ادبی و تصویری تئاتر، حرکت و هنرهای تجسمی را در درام شاعرانه و پراز استعاره به کار می‌‌گیرد. جوزکیویچ ازجشنواره‌های مختلفی از جمله آلبانی، بلژیک، ارمنستان، فرانسه، سوئد و انگلستان جایزه دریافت کرده است.

آناتولی فروسین – کارگردان نمایش - در سال 1966 در تاجیکستان متولد شد. او دارای فوق لیسانس ادبیات انگلیسی از دانشگاه اوکلند است. آثار متعددی را نیز تاکنون اجرا کرده است که عبارتند از آگاممنون، باغ آلبالو، آنتیگون و خانه برنارد آلبا.

* جشنواره میزبان نمایشی که سرگذشت تئاتر ایران را مرور می‌کند

نمایشنامه «تکیه بر دیوار نمناک» اقتباسی از نمایشنامه «گام زدن بر یخ‌های نازک» نوشته مشترک آراز بارسقیان و غلامحسین دولت‌آبادی است که از سوی انتشارات افراز منتشر شده است.

دولت‌آبادی، این نمایش را اثری رئالیستی ایرانی دانست و تاکید کرد: این گونه متن‌ها امروزه در حوزه تئاتر دیده نمی‌شود؛ چون هنرمندان نسل قبل به اقتباس از رمان و نمایشنامه‌های خارجی رو آوردند .

وی که به عنوان پژوهشگر در حوزه تئاتر شناخته می‌شود، تحقیق 9 ساله در این زمینه را در نوشتن متن کامل نمایشنامه «تکیه بر دیوار نمناک» موثر دانست.

دولت‌آبادی می‌گوید: مدت‌هاست نمایشنامه‌ای ایرانی که مخاطب عام و خاص را جذب کند، نوشته نشده است. متنی که با تمام معیارهای اصولی مکتوب شده باشد.

این نمایش سرگذشت شخصی به نام حسن گلشن است. او در روسیه تئاتر خوانده است. در سال 1318 به ایران بازمی‌گردد و دست به نوآوری‌های در حوزه نمایش می‌زند که در همه زمینه‌ها شکست می‌خورد.

مزدک رستمی، شیوا اردویی، دلارا نوشین، پویان یحیی‌پور، امیر عدل‌پرور، وحید جباری و میثم عباسی از بازیگران این نمایش هستند.

وحید لاری به عنوان طراح صحنه، نگار نعمتی طراح لباس و آرش تنهایی طراح پوستر این نمایش محسوب می‌شوند.

 

* جشنواره تئاتر فجر گروه های شهرستانی را با تئاتر روز آشنا می‌کند

 

میلاد حسین‌زاده که با تئاتر خیابانی «قلب = پمپاژ خون» از آستانه‌اشرفیه در بخش مسابقه تئاتر خیابانی سی‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد، گفت: برگزاری جشنواره تئاتر فجر قطعا برای هنرمندان شهرستانی تاثیرگذار خواهد بود، زیرا آثار به روز در شهرستان‌ها اجرا نمی‌شود و معمولا آثار خوب و یا خارجی در تهران به نمایش درمی‌آید. بنابراین هنرمندان شهرستانی در جریان سبک‌های جدید تئاتری نیستند و با حضور در این جشنواره می‌توانند به تجربیات خود بیفزایند.

حسین‌زاده سپس به اجرای تئاتر خیابانی «قلب = پمپاژ خون» که خود متن آن را به نگارش درآورده، اشاره کرد و افزود: در این اثر نمایشی به دو مقوله اشاره کرده‌ام؛ یکی این موضوع که دیگر کمتر کسی به گذشته و شیوه‌های تئاتری قدیمی مانند مرشد، مبارک و تخت حوضی توجه می‌کند و طرز فکرها کاملا عوض شده است و دیگر اینکه مردم به دلیل برخورد احساسی با مشکلات نمی‌توانند روی تصمیماتی که می‌گیرند به خوبی فکر کنند.

کارگردان تئاتر خیابانی «قلب = پمپاژ خون» خاطرنشان کرد: این نمایش خیابانی در واقع تئاتر در خیابان است و با قاطعیت نمی‌توان گفت که عنوان تئاتر خیابانی را دارد.

امید کفشدار جلالی، محمدرضا پورعلی، فائزه خلیلی، احمد الفتی‌فرد و مجید رهبری آزاد بازیگران این تئاتر خیابانی‌اند. همچنین علیرضا محزون طراح صحنه، مرتضی عالم طراح لباس، نفیسه آقاجانی‌نژاد مدیر صحنه و منشی صحنه و محمدرضا جعفری هم سرپرست گروه‌اند.

 

* کابوس چهار زن بر روی فرش ایرانی جشنواره تئاتر فجر

 

مهدی محمدی، که قصد دارد نمایش «وقتی از بریدگی‌های خونبار عصب می‌گذرد» را در بخش مناطق سی‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه ببرد، گفت: این اثر کابوس چهار شخصیت زن است که بر روی یک قالی ایرانی اجرا می‌شود. 

مهدی محمدی که این اثر را پیش از این در جشنواره تئاتر استان مرکزی، جشنواره استانی و جشنواره مناطق به اجرا درآورده بود، اظهار داشت: در اجرای جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به اجرای جشنواره‌های پیشین، علاوه بر تغییراتی که رضا شاه بداغی در مقام نویسنده اثر در دیالوگ‌ها ایجاد کرده، میزانسن‌ها نظم بیشتری گرفته و به موسیقی و ویژگی‌های بصری نیز بیشتر توجه شده است.

وی درباره این اثر که در جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای استان لرستان جوایز متعددی را در بخش‌هایی چون نویسندگی، کارگردانی و بازیگری کسب کرده است، گفت: این نمایش با تکیه بر فرم‌گرایی و موسیقی زنده در جشنواره به اجرا در می‌آید و دارای عناصر اصلی تئاتر از جلمه نورپردازی فرم، حرکت و ... است.

محمدی در خصوص طراحی صحنه این اثر که درباره نسل‌های مختلف زن ایرانی است، تاکید کرد: نمایش در صحنه‌ای دوسویه اجرا می‌شود که در چهار طرف آن از چهار سفال ساختمانی با لامپ‌های قرمز در درون‌شان استفاده شده است. محدوده مربع با یک روبان قرمز رنگ بسته شده که بازیگران درون آن حاضر می‌شوند. همچنین قالی در مرکز این صحنه پهن شده است.

وی که نورپردازی این اثر را نیز خود برعهده دارد، بیان کرد: در نورپردازی این اثر از چهار نور موضعی در چهار گوشه صحنه، دو نور رنگی و پنج لامپ قرمز داخل سفال استفاده شده است. در این اثر تماشاگران در اطراف صحنه یک خانه ویران شده در بمباران هوایی تهران را تماشا می‌کنند.

کارگردان نمایش «وقتی از بریدگی‌های خونبار عصب می‌گذرد» با بیان اینکه این نمایش درباره شرح حال زنان از قبل از انقلاب تا به امروز است، بیان داشت: داستان نمایش درباره چهار شخصیت زن است که با رستاخیز از قبرهایشان بیرون آمده‌اند و اتفاقات زندگی تا بمباران هوایی تهران و مرد‌ن‌شان را زیر آوار خانه‌ها روایت می‌کنند. در واقع این اثر کابوس وحشتناکی است که با مشارکت تماشاگر جریان پیدا می‌کند.

محمدی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه این اثر همچون اجرایی که در جشنواره استانی و مناطق داشته با استقبال خوبی در جشنواره تئاتر فجر رو به رو شود، در معرفی بازیگران و سایر عوامل این اثر نمایشی تشریح کرد: مهناز حسینی، معصومه باقری، فاطمه قاسمی، نازنین صالحی در این اثر به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین جواد طاهری و فرزانه کاظمی دستیار کارگردان،  افشین عبداللهی، مرتضی جعفری، محمد مهدی و فرزانه کاظمی گروه موسیقی و محسن غلامی طراحی پوستر این اثر را برعهده دارند. طراحی لباس این نمایش هم حاصل کار گروهی است.

 

سی‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از 26 دی تا 12 بهمن به دبیری سعید کشن‌فلاح در تهران و 5 استان کشور برگزار می‌شود.

بیشتر بدانید: جشنواره تئاتر فجر