سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

درمان سكسكه چيست ؟

پنج شنبه 30 تیر 1390 ، ساعت 13:52 - کد: 18734
شايد حدود 50 راه‌حل، براي درمان سكسكه شامل درمان‌‌هاي خانگي، دارويي و حتي جراحي ارائه شده است. در ابتدا به درمان‌هاي خانگي اشاره مي‌كنيم...

شايد حدود 50 راه‌حل، براي درمان سكسكه شامل درمان‌‌هاي خانگي، دارويي و حتي جراحي ارائه شده است. در ابتدا به درمان‌هاي خانگي اشاره مي‌كنيم...

 

1 نگه داشتن نفس و شمردن به آرامي از 1 تا 10

2 نفس کشيدن داخل يک کيسه کاغذي براي مدتي کوتاه

3 نوشيدن سريع يک ليوان آب سرد

4 خوردن يک قاشق شکر يا عسل يا قرار دادن آن در انتهاي زبان

5 بالا کشيدن زانوها به درون سينه

6 بيرون کشيدن ناگهاني و شديد زبان

7 گاز زدن يک تکه ليموترش

8 غرغره آب يخ

9 ماساژ انتهاي گلو

10 خوردن يک قاشق سرکه

11 نوشيدن آب به حالت درازکشيده و خوردن از سمت مقابل ليوان

12 قرار دادن انگشت در دهان

13 از کسي بخواهيد که شما را بترساند.


درمان‌هاي دارويي، جراحي و جايگزين سکسکه

سکسکه ادامه پيدا کند، پزشک داروهايي را تجويز مي‌کند. «کلرپرومازين» که يک داروي ضدجنون ضداستفراغ است، معمولا اولين داروي انتخابي پزشک است. البته گاهي داروهاي ديگري مانند «هالوپوريدول» يا «متوکلوپراميد» نيز براي بيمار تجويز مي‌شوند. داروهاي شل‌کننده عضلات يا ضددردها نيز گاهي براي درمان سکسکه به کار مي‌روند. يکي ديگر از روش‌هاي درمان، جراحي عصب فرنيک است.

اين درمان معمولا به عنوان آخرين راه‌حل در درمان سکسکه‌هاي مزمن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در بعضي گزارش‌ها از هيپنوتيزم و طب سوزني نيز به عنوان راه‌حل‌هاي پيشنهادي طب جايگزين براي درمان سکسکه‌هاي مقاوم نام برده شده است که البته شواهد معتبري براي تاييد اين روش‌ها وجود ندارد.


روش‌هاي جديد درمان سکسکه‌هاي مقاوم

دکتر برايان پين، جراح اعصاب در دانشگاه لوئيزياناي آمريکا، در درمان‌هاي جديد سکسکه، موفقيت‌هاي زيادي داشته است. اسميت، مرد 53 ساله‌اي که در مقدمه به وي اشاره شد، پس از آنکه انواع درمان‌هاي خانگي سکسکه را امتحان کرد و جواب نگرفت به متخصصان مختلفي مراجعه کرد اما آنها هيچ مشکل زمينه‌اي در وي پيدا نکردند. مصرف داروهاي مختلف هم براي درمان موثر نبود. وي بعد از مدتي به سراغ دکتر پين و همکارانش در دانشگاه لوئيزيانا رفت. آنها دستگاه کوچکي را در قسمت بالايي قفسه سينه وي ايمپلنت کردند.

اين وسيله تحريکات الکتريکي مداومي را از طريق عصب واگ به مغز مي‌رساند و درنهايت بعد از چند سال، مشکل آقاي اسميت حل شد. سازمان غذا و داروي آمريکا، در سال 1997، استفاده از اين دستگاه را براي کنترل حمله‌هاي صرع در بيماران مبتلا موردتاييد قرار داده بود اما هنوز استفاده از آن براي درمان سکسکه‌هاي مداوم مورد تاييد مجامع پزشکي قرار نگرفته است. گزارش اين درمان در مجله جراحي اعصاب آمريکا به چاپ رسيد و عده زيادي که درگير سکسکه‌هاي مزمن بودند سراغ دکتر پين و گروهش آمدند تا با استفاده از همين روش، درمان شوند.

بیشتر بدانید: نفس | سکسکه‌ | درمان سکسکه‌