سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

میزان لانه گزینی جنین در بارداری بالای 35 سال 11 تا 15 درصد است

شنبه 12 آذر 1390 ، ساعت 07:10 - کد: 18042
یک متخصص زنان و نازایی گفت: کیفیت وضعیت کروموزومی و کانتنت ژنتیکی تخمک زیر 35 و بالای این سن متفاوت است ، ممکن است زیر 35 سال در IVF سی تا 40 درصد حاملگی داشته باشیم ولی در بالای این سن میزان حاملگی 11 تا 15 درصد برسد.

یک متخصص زنان و نازایی گفت: کیفیت وضعیت کروموزومی و کانتنت ژنتیکی تخمک زیر 35 و بالای این سن متفاوت است ، ممکن است زیر 35 سال در IVF سی تا 40 درصد حاملگی داشته باشیم ولی در بالای این سن میزان حاملگی 11 تا 15 درصد برسد.

به گزارش سه نسل، سیده سهیلا عارفی در گفت‌وگو با فارس در مورد نقش گیرندگی رحم در IVF های موفق اظهار داشت: بعد از انجام مراحل لقاح و تشکیل جنین برای اینکه IVF جنین را انتقال بدهیم باید یک رحم خوب و یک آندومتر(لایه مخاط رحم) خوب داشته باشیم تا جنین بتواند لانه‌گزینی کند، در عین حال باید در انتخاب جنین دقت کنیم تا جنین مناسب انتقال یابد.

وی ادامه داد: آندومتر و مخاط رحم، بسیار محل استراتژیکی است چرا که آندومتر است که جنین را برای لانه گزینی انتخاب می‌کند.

عارفی در مورد روش‌هایی که می‌تواند نتایج IVF را ارتقا دهد توضیح داد: این روش‌ها یک سری مربوط به شکل جنین و بررسی ژنتیکی جنین است، اما یک بخشی مربوط به رحم می‌شود و اینکه رحم از لحاظ گیرندگی و زمان‌بندی که جنین را انتخاب می‌کنیم چه وضعیتی  دارد.

 این متخصص زنان و نازایی خاطر نشان کرد: ما در افرادی که چند مرتبه IVF انجام داده و باردار نشده‌اند، یک سری بررسی انجام می‌دهیم. از نظر مورفولوژی بررسی می‌کنیم و یا با هیستروسکوپ داخل رحم را بررسی می‌کنیم که آیا چسبندگی، پولیپ و ضایعه‌ای داخل رحم وجود دارد که بیمار حامله نمی‌شود.

وی ادامه داد: از نظر ایمونولوژی و مولکولی تا آنجا که علوم و امکانات اجازه می‌دهد رحم و مادر را بررسی کنیم که سیستم انعقادی و ایمونولوژی مادر  در چه وضعیتی است و آیا جنین می‌تواند در رحم این مادر لانه گزینی کند یا خیر.

عارفی در پاسخ به اینکه آیا سن تأثیری در گیرندگی رحم دارد یا خیر گفت: سن بیشتر روی کیفیت تخمک تأثیر می‌گذارد بنابراین باید متوجه باشیم در سن بالای 35 سال گیرندگی رحم با سن زیر 35 سال متفاوت نخواهد بود اما کیفیت تخمک، کانتنت ژنتیکی و محتوای کروموزومی مطمئنا متفاوت خواهد بود.

عضو هیئت علمی مرکز ناباروری عرفات در پاسخ به اینکه آیا بین فرزندانی که در سنین زیر 30 سال به دنیا می‌آیند با فرزندانی که بالای 35 سال تفاوتی وجود دارد گفت: کیفیت وضعیت کروموزومی و کانتنت ژنتیکی تخمک زیر 35، 36 سال تا بالای این سن متفاوت است، ممکن است زیر 35 سال در IVF سی تا 40 درصد حاملگی داشته باشیم ولی در بالای این سن میزان حاملگی 11 تا 15 درصد برسد.

بیشتر بدانید: بارداری