سامانه پیام کوتاه جام جم
پرینت

نگهداری سگ و تبعات حقوقی آن

چهارشنبه 19 آبان 1389 ، ساعت 08:55 - کد: 36444
ببینید قبول کنید که ایرانی‌ها خیلی از دنیا عقب هستند، اروپایی‌ها 40 سال پیش سگ داشتند و ایرانی‌ها تازه به این نتیجه رسیدند. به شما هم پیشنهاد می‌دهم یه سگ رو نگه دارید... .

3 نسل - شبکه ایران - "من سه ساله سگ دارم و الان اون برای من جای یه فرزند رو گرفته! ببینید قبول کنید که ایرانی‌ها خیلی از دنیا عقب هستند، اروپایی‌ها 40 سال پیش سگ داشتند و ایرانی‌ها تازه به این نتیجه رسیدند. به شما هم پیشنهاد می‌دهم یه سگ رو نگه دارید... ."

متاسفانه اغلب کسانی که در ایران به دنبال نگهداری حیوانات خانگی هستند این موضوع برایشان بیشتر جنبه خودنمایی دارد، به خصوص در سال‌های اخیر که خرید و فروش حیوانات خانگی با قیمت‌های بالا و نامگذاری‌های عجیب و غریب روی آنها بیشتر به یک مد شباهت پیدا کرده است.

حیواناتی که مخل آسایش همسایه‌ها شده‌اند
چند سالی است که بسیاری اصرار دارند حیوانات خانگی را در آپارتمان‌های 70، 80 متری خود که البته دیوارهای آن از کاغذ هم نازک‌تر است نگه دارند، از سویی همسایگان و از سوی دیگر صاحب خانه‌ها با نگهداری حیوانات اهلی در آپارتمان‌ها مخالفت می‌کنند.

با ورود فرهنگ نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان، بحث ضعف قوانین حمایت کننده از حیوانات از سوی بسیاری از به ظاهر روشنفکران جامعه مطرح شد!

اما نمی‌دانم چرا هیچ گاه موضوع حقوق سایر افراد جامعه در برابر آسیب‌هایی که ممکن است به دلیل نگهداری برخی حیوانات در خانه و آپارتمان متوجه همسایگان و یا سایر افراد جامعه شود، مطرح نشده است.

مجتبی مزینانی کارشناس حقوقی در گفت‌وگو با شبکه ایران در این باره می‌گوید: در مورد نگهداری از حیوانات خانگی قانون مدونی در کشور ما وجود ندارد، البته این ضعف قوانین ما نیست چرا که اساسا نگهداری از حیوانات خانگی چند سالی است که در جامعه ما باب شده است و با فرهنگ ایرانی -اسلامی ما سازگاری ندارد.

وی در ادامه می‌افزاید:اگر نگهداری حیوانات مخل نظم و آسایش دیگران شود، افراد می‌توانند با استناد به موادی از قانون مجازات اسلامی طرح شکایت کنند.

وی با اشاره به اصل 40 قانون اساسی می‌گوید: این اصل براساس یک قاعده بسیار مهم فقهی مطرح شده است و آن این است که هیچ کس نمی‌تواند اعمال حق خویش را به وسیله ضرر به غیر و یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

او در توضیح گفته خود می‌افزاید: فرض کنید فردی بگوید من مالک این خانه هستم و در چارچوب خانه خود هرکاری که می‌خواهم اعم از نگهداری حیوان یا برگزاری مهمانی انجام می‌دهم، اما وی باید بداند که قانون چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد.

مزینانی در ادامه می‌افزاید: اگر سر و صدای حیوانات باعث برهم خوردن آرامش همسایه‌ها شد آن‌ها می‌توانند با استناد به این قانون رفع مزاحمت کنند.

قوانینی مربوط به رفع مزاحمت از حیوانات شخصی
وی در ادامه با اشاره به موادی از قانون مجازات اسلامی گفت: به عنوان نمونه در ماده 357 آمده است؛  صاحب هر حیوانی که خطر حمله و آسیب رساندن آن را می‌داند باید آنرا حفظ نماید و اگر در اثر اهمال و سهل انگاری موجب تلف یا خسارت گردد صاحب حیوان عهده دار می‌باشد و اگر از حال حیوان که خطر حمله و زیان رساندن به دیگران در آن هست آگاه نباشد، یا آنکه آگاه باشد ولی توانایی حفظ آنرا نداشته باشد و در نگهداری او کوتاهی نکند عهده دار خسارتش نیست.

مزینانی همچنین در این باره به ماده 358 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: هرگاه حیوانی به کسی حمله کند و آن شخص به عنوان دفاع از خود به مقدار لازم او را دفع نماید و همین دفاع موجب مردن یا آسیب دیدن آن حیوان شود، شخص دفع کننده ضامن نمی‌باشد و همچنین اگر آن حیوان را از هجوم به نفس یا مال محترم به عنوان دفاع به مقدار لازم بازدارد و همین کار موجب تلف و یا آسیب او شود عهده دار نخواهد بود.

وی همچنین با اشاره به  ماده 360 قانون اسلامی گفت: هرگاه کسی با اذن وارد خانه کسی بشود و سگ خانه به او آسیب برساند صاحب خانه ضامن می‌باشد، خواه آن سگ قبلاً در خانه بوده یا بعداً وارد شده باشد و خواه صاحب خانه بداند که آن حیوان او را آسیب می‌رساند و خواه نداند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر پرونده‌های مربوط به نگهداری حیوانات خانگی در دادگاه‌ها کم نیست، البته تمام این‌ها ناشی از ناآگاهی دارندگان این حیوانات نسبت به حقوق حیوان و افراد جامعه می‌شود.